Probíhající akce

Šifrovací hra

Rozluštíte? Příběhy ze starých Šlapanic

01. 07. 2020 - 31. 05. 2021

slapanice hra

Šifrovací hra pro děti v terénu: najděte správnou indicii na 10 stanovištích ve Šlapanicích. Z nalezených indicií na závěr vytvoříte heslo k odemčení souboru.


Na úspěšného řešitele čeká malá odměna a volná vstupenka pro něj a jednoho dospělého do muzea.

  • Hra ke stažení ZDE [PDF, 758 KB], heslo zadejte SEM.
  • Hra ke stažení pro mladší sourozence (předškoláky) ZDE [PDF, 447 KB], heslo zadejte SEM. Nelze hrát samostatně, pouze se základní verzí hry.

 

Více informací

Virtuální výstava

Struktura myšlenky – Inspirováno Zdeňkem Dvořáčkem

01. 07. 2020 - 31. 05. 2021

myslenka

Online výstava představuje práce dětí z výtvarného oboru šlapanické základní umělecké školy, ale vysvětluje také proces tvorby mladých autorů či to, jak pracovali s inspirací v podobě děl Zdeňka Dvořáčka.Jedná se o první virtuální výstavu naší instituce. Přístupná je prostřednictvím platformy INDIHU: https://exhibition.indihu.cz/view/strukturamyslenky/start

Více informací

Venkovní hra

Začarovaný poklad

06. 07. 2020 - 30. 06. 2021

poklad

Venkovní úniková hra pro malé i velké. Stáhni si mobilní aplikaci a objev poklad! Na konci hry čeká odměna.


S pomocí vašeho chytrého telefonu se můžete vydat po stopách ztraceného pokladu. U vchodu do Památníku Mohyla míru načtete QR kód, stáhnete si aplikaci a venkovní úniková hra začíná!

Poklad, nad kterým kdysi v předtuše strašlivé bitvy místní čarodějka vyřkla tajné zaříkávadlo, čeká… Pusťte se do řešení hádanek pro bystré hlavy a staňte se znalcem bitevního pole. Možná, že se poklad pořád nachází v blízkosti Mohyly míru.

Hru si užijí především rodiny s dětmi, je určená pro začínající a mírně pokročilé hráče. Vyřešit všechny úkoly zvládnete do hodiny a na konci vás čeká odměna.

zacarovany poklad1

Více informací

Výstava

Příběh panenky

02. 10. 2020 - 04. 07. 2021

Pribeh panenky

Výstava je založena na výjimečných sběratelských panenkách z kolekce manželů Pecháčkových z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou a představuje tuto hračku jako svébytný projev různých historických období.


Napadlo Vás někdy, že i panenky mohou mít své vlastní příběhy?

Vydejte se do půvabného světa panenek a přijďte si prohlédnout historické porcelánové a voskové panenky, budoárové z období 20. až 30. let 20. století nebo československé panenky z nedávné minulosti.

Výstava Vás seznámí i s působivou historií československé charitativní panenky z roku 1935 či s příběhem panenky pocházející z koncentračního tábora. Nebudou ale chybět ani takové, jejichž tvůrci se inspirovali nevšedními příběhy skutečných dětí a promítnuli je do podoby těchto hraček, jako tomu bylo u Shirley Temple nebo Hadrové Ančky.

Přijďte a nechte se unést vzpomínkami na dětství! Pro malé návštěvníky je připravena velká herna inspirovaná příběhy panenek.

Více informací

Výstava

Muzejní kabinet kuriozit

09. 10. 2020 - 04. 07. 2021

Muzejni kabinet kuriozit

Troufnete si odhalit záhady našich depozitářů? Připravili jsme pro vás mimořádně výstavu předmětů pouze ze sbírek poboček Muzea Brněnska. 


Můžete na ní prozkoumávat záhadné věci, jejichž účel není na první pohled jasný a za nimiž se často skrývá nečekaný příběh. Přijďte potrápit své mozkové závity, hádat, zkoumat a vyslovovat hypotézy.

Více informací

Online

Příběhy ze starých Šlapanic

22. 10. 2020 - 30. 06. 2021

slapanice online

Jste si jistí, že opravdu dobře znáte své město? Anebo byste se o něm rádi dozvěděli jen něco zajímavého?


Pohled do historie Šlapanic nabízí hádankový cyklus, který přináší příběhy pozapomenutých míst, osudů výjimečných osobností a tradic. Zapojit se do hádanek můžete online na našem Facebooku, vždy ve čtvrtek odpoledne.

Více informací

Virtuální výstava

Zapomenutý velikán Alois Kalvoda

24. 12. 2020 - 31. 05. 2021

Alois Kalvoda1

Virtuální výstava představuje životní osudy šlapanického rodáka, malíře Aloise Kalvody. Nadělujeme ji našim návštěvníkům pod vánoční stromeček, ale prohlédnout si ji můžete až do konce května.


Prohlídka zabere asi 12 minut, nabízí zejména dobové fotografie a reprodukce mistrových děl, která vás společně s mluveným komentářem provedou životem tohoto výjimečného krajináře, se zvláštním zaměřením na vztah mezi ním a rodnou obcí. Výstava navazuje na letní venkovní projekt Muzea ve Šlapanicích.

Výstava je dostupná na platformě INDIHU pod tímto odkazem: https://exhibition.indihu.cz/view/kalvoda/start

Více informací

online workshop

Život by mohl být tak krásný - Deník Ruth Maierové

27. 01. 2021 - 30. 06. 2021

Ruth Maier

Vzdělávací program připravený ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze založený na práci s úryvky z deníku Ruth Maierové, reflektující přímé zkušenosti s holokaustem. Určeno žákům II. stupně ZŠ a studentům SŠ.


Více informací ZDE [PDF, 114 KB]

Více informací

Výstava

Jaké výstavy a akce letos připravuje?

18. 03. 2021 - 28. 06. 2021

letni kino art

Jakmile se zlepší epidemiologická situace a bude možné vilu otevřít pro návštěvníky, zahájíme dvojvýstavu připravenou s Židovským muzeem v Praze Přetnuté životy & Archy rodiny Maierovy.


V současné době probíhají online workshopy pro studenty Život by mohl být tak krásný [PDF, 114 KB], které tematicky vycházejí z deníků Ruth Maierové, o níž výstava pojednává.

Vrcholem sezóny pak bude výstava založená na dlouhodobém výzkumu poválečné historie vily Löw-Beer, kdy budova téměř šedesát let sloužila jako středoškolský internát. O prázdninách už potřetí spojíme síly s Kinem Art a v zahradě vily opět vznikne letní kino. Na léto připravujeme také jednu novinku - open air divadelní představení.

Teplé měsíce využijeme k prezentaci venkovních výstav v zahradě, které nabídnou i doprovodný kulturní program, jako byl loni Večer bosenské kultury. Blíže poznáte Černou Horu, Arménii, Bělorusko a Rakousko, panelové výstavy doprovodí přednášky, koncerty (např. arménského folklorního souboru či klezmerové kapely) nebo ochutnávka vín.

Z plánovaných výstav v galerii Celnice bychom rádi upozornili ještě na Obrázky z balkánského bojiště s podtitulem Deník nadporučíka c.k. armády z let 1914-1918, které podávají svědectví o dnes málo známém balkánském bojišti Velké války. Představí výběr fotografií z válečného deníku nadporučíka Hynka Doležala (1880-1938) pořízených během tažení rakousko-uherské armády západním Balkánem.

Tento výčet samozřejmě není vyčerpávající, mimo uvedené plánujeme i další výstavy a akce. Těšíme se na Vás :)

Více informací

kavárna

Výdejní okénko Café Löw-Beer otevřeno

30. 03. 2021 - 31. 05. 2021

Cafe Low Beer

Zastavte se při procházce zahradou vily Löw-Beer na kávu, čaj, horkou čokoládu nebo osvěžující ovocnou limonádu. Výdejní okénko Café Löw-Beer je otevřeno od úterý do pátku 10.00 až 18.00 hodin. Těšíme se na Vás!


 Nabidka Cafe Low Beer

Více informací

kavárna

Jarní nabídka

01. 04. 2021 - 30. 05. 2021

kavarna

Výdejní okénko naší muzejní kavárny stále funguje – denně kromě pondělí od 9.00 do 16.30 hodin. Přijďte se osvěžit při jarní procházce na Mohylu míru. Těšíme se na Vás!


 kavarna nabidka

Více informací

Venkovní hra

Jarní procházkové bingo

10. 04. 2021 - 30. 06. 2021

bingo

Zahrajte si s dětmi jarní venkovní hru. Úkolem je při procházkách městem nebo obcí objevit všechny vyobrazené živočichy, rostliny i předměty a splnit jednoduché úkoly. 


Vytištěné karty binga najdete v poštovní schránce na vratech muzea nebo si je můžete vytisknout – varianta pro Šlapanice ZDE [PDF, 337 KB], obecné ZDE [PDF, 336 KB]

Hra je určena předškolákům a malým školákům.

Více informací

Online

Literatura na divadle života

12. 04. 2021 - 30. 06. 2021

Literatura na divadle zivota

Online edukační program pro II. stupeň ZŠ a SŠ k výstavě Člověk na divadle světa. Lidský život v zrcadle barokní literatury. Projděte si s námi cestu života barokního člověka za pomoci ukázek barokní literatury a výtvarného umění.


Spolu s účastníky budeme pracovat s úryvky literárních textů, analyzovat výtvarná díla a hledat souvislosti s našimi vlastními životy a současným světem.

Vzhledem k aktuální situaci nabízíme program online na platformě dle výběru školy.
Délka trvání programu 45 nebo 60 min (podle předchozí domluvy).
Přihlašování na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., více informací ZDE [PDF, 845 KB]

Více informací

Expozice

Lapidárium Muzea v Ivančicích na zámku v Oslavanech

01. 05. 2021 - 30. 09. 2021

lapidarium

Expozice umístěná v podzemních prostorách oslavanského zámku představuje soubor kamenných architektonických fragmentů a kamenických prací ze sbírek Muzea v Ivančicích.


Předměty pocházejí z různých časových období od středověku až po 19. století a svým původem se vztahují převážně k Ivančicím a okolí. Velká část kamenných předmětů pochází z 16. století a nese znaky renesančního slohu.

Základ kolekce lapidária byl položen v roce 1903, kdy byla do sbírek ivančického muzea darována středověká kamenná křtitelnice z kostela sv. Petra a Pavla v Řeznovicích, která je dnes jedním z nejzajímavějších exponátů expozice. V průběhu mnoha dalších let postupně do fondu lapidária přibývaly další kamenné artefakty, nejčastěji stavební prvky z historických domů v Ivančicích, které procházely přestavbami nebo byly bourány.

Vedle architektonických fragmentů mohou návštěvníci expozice vidět také náhrobky ivančických měšťanů, památky z místní židovské čtvrti (např. obřadní umyvadla ze synagogy), fragment pranýřového sloupu z ivančického náměstí, ale také další kamenné předměty (hmoždíře, žernovy).

Vystavené exponáty prošly v roce 2017 restaurátorským zásahem. Restaurování kamenných předmětů i vypracování projektu a realizace expozice proběhly s finanční podporou Jihomoravského kraje. Slavnostní otevření expozice proběhlo 25. června 2020.

Zámek Oslavany, Zámecká 1/16, 664 12 Oslavany

Prohlídky

červenec a srpen: út–ne v 11, 13, 15 hodin
květen, červen, září: so, ne a o státních svátcích v 11, 13, 15 hodin

Objednávky skupinových návštěv

tel. 604 108 641, 546 423 283
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vstupné

VSTUPNÉ
 Základní vstupné  30 Kč
 Děti, studenti, senioři  20 Kč
 ZTP  zdarma


plakat lapidarium

Více informací

Výstava

Kulturní dědictví UNESCO Arménie

05. 05. 2021 - 11. 06. 2021

Armenie

Putovní výstava v zahradě vily představí 27 arménských UNESCO památek, včetně těch zapsaných na předběžných seznamech. 


Slavnostní derniéra proběhne 11. června 2021 v 19 h. Součástí bude setkání arménské menšiny v ČR, hudební vystoupení, ochutnávka specialit a komentovaná prohlídka výstavy. Akce probíhá pod záštitou velvyslance Arménie v Praze J. E. Ashota Hovakimiana a hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha.

Více informací ZDE [PDF, 264 KB]

Více informací

Výstava

Lidé a minerály

11. 05. 2021 - 03. 10. 2021

Mineral

Výstava představí minerály v každodenním životě a pokusí se odpovědět na základní otázku, proč jsou pro člověka důležité. 


Představíme si je jako jedinečné materiály pro stavebnictví i průmyslovou výrobu, budeme obdivovat jejich řemeslně dokonalé zpracování v užitém umění, poznáme význam minerálů v lékařství a stravování. Zamyslíme se také nad environmentálními aspekty jejich širokého využívání. 

Lide a mineraly

Více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru
Památník

Mohyla
míru

více informací
podhoracke muzeum

Podhorácké
muzeum

Klášter Porta coeli
více informací

Muzeum
v Ivančicích

Lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum ve
Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
pamatnik pisemnictvi

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.