Probíhající akce

Aktualita

Prohlídky kostela Nanebevzetí Panny Marie

22. 04. 2024 - 31. 12. 2025

Foto Podhorck muzeum kopie

Milí návštěvníci, pro váš komfort jsme pro vás připravili přehled obsazenosti prohlídek kostela Nanebevzetí Panny Marie v Předklášteří.


Prohlídky kostela se konají s výkladem průvodce v počtu od dvou osob.

Pro rezervaci prohlídek kostela pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo se s námi spojte telefonicky 731 763 658.

Organizovaným skupinám doporučujeme zajistit si dostatek času před prohlídkou pro nákup vstupenek a ujistit se, že prohlídka může začít včas.

Pro správné zobrazení kalendáře doporučujeme použít prohlížeč Google Chrome.

 

 

Více informací

OZNÁMENÍ

Uzavírka kaple

01. 10. 2024 - 30. 06. 2025

uzavirka kaple

Z důvodu prací na odvlhčení a obnově izolace a vnitřní omítky bude interiér kaple Památníku Mohyla míru od 1. října 2024 uzavřen. Uzavírka potrvá do 30. června 2025.

Děkujeme za pochopení.

Více informací

Výstava

Ve stínu slavkovského slunce

07. 11. 2024 - 01. 08. 2025

Ve stinu slavkovskeho slunce

Cílem přeshraniční výstavy Ve stínu slavkovského slunce: Proti Napoleonovi 1809 je upozornit širokou veřejnost na skutečnost, že po bitvě u Slavkova došlo k dalšímu konfliktu mezi Rakouskem a Francií.

Ten se odehrál v roce 1809 a po bitvách u Aspern a Wagramu skončil znovu na Moravě bitvou u Znojma.


Výstava, za spolupráce s muzeem v Deutsch-Wagram, představí nejen průběh tažení proti Napoleonovi, ale také archeologické nálezy z bojiště u Wagramu, zbraně, části výstroje a další sbírkové předměty. Dále budou k vidění modely a diorámy, která ukážou složení jednotek, taktiku a vybavení rakouské armády v roce 1809.

Více informací

Výstava

HUMOR BEZ LEGRACE

13. 12. 2024 - 29. 06. 2025

vystava humor bez legrace

Nová výstava ve Vile Löw-Beer v Brně se zaměřuje na vizuální projevy antisemitismu v socialistických karikaturách. Představí soubor kreslených vtipů a ilustrací z humoristických časopisů, které vycházely v Československu a Sovětském svazu.

Kromě historických karikatur ukáže i současné snímky kolující na sociálních sítích. Demonstruje tak, že stereotypy a předsudky vůči Židům jsou v našem veřejném prostoru stále přítomné.


Výstava Humor bez legrace je výsledkem více než ročního výzkumu zaměřeného na antisemitské karikatury v československém i sovětském tisku mezi lety 1948 a 1989. Mapuje, jak se antisemitismus v socialistickém Československu vyvíjel, jaké měl znaky.

„Výstava je pro diváky příležitostí zamyslet se nad tím, jakým způsobem byl v době socialismu tvořen veřejný obraz židovského národa, a jaké důsledky může mít zneužívání humoru pro šíření nenávisti,“ říká autorka výstavy historička Jana Černá.

Některé karikatury z časopisů Dikobraz, Roháč (Československo) nebo Krokodýl (SSSR) mohou na první pohled působit jako běžný humor. Při bližším zkoumání však návštěvníci poznají, že nešlo o satirickou kritiku, ale o záměrné využití hluboce zakořeněných stereotypů a předsudků vůči židovské komunitě.

Karikatury se často stávaly nástrojem propagandy a manipulace socialistického režimu. Tyto trendy však přetrvávají i v současné době, jak dokazují vybrané snímky ze sociálních sítí, s nimiž mohou lidé historické obrázky porovnat.

Vystaveno je 227 historických karikatur a 87 současných. Každé z výstavních místností dominuje socha zvířete inspirovaná antisemitskými kresbami. Návštěvníci se postupně setkají s krysou, pavoukem a chobotnicí, které vytvořila výtvarnice a scénografka Milena Dubšíková.

Každoroční statistiky projevů antisemitismu vykazují znepokojivý vzestup. V loňském roce u nás bylo Federací židovských obcí v ČR zaznamenáno 4328 antisemitských incidentů, což představuje 90% nárůst oproti roku 2022.

Humor bez legrace plakat

Více informací

Výstava

JAK ROSTE MĚSTO

22. 02. 2025 - 18. 05. 2025

Jak roste město

Jak roste město ukáže přátelská výstava pro rodiny s dětmi ve šlapanickém muzeu!


Muzeum ve Šlapanicích otevírá 22. února novou výstavu Jak roste MĚSTO. Slavnostní otevření nabídne komentované prohlídky pro různé věkové skupiny dětí, výtvarný ateliér nebo komentovanou procházku Šlapanicemi. Výstava se zaměřuje na proces vývoje měst, přičemž podrobně zkoumá různé faktory, které ovlivňují jejich růst a transformaci.

Výstava je rozdělena do několika tematických okruhů, které přibližují jednotlivé fáze vývoje měst. Mezi exponáty návštěvníci uvidí historické mapy, archeologické nálezy, půdorysné nákresy a modely představující minulost našich měst. Jedno z hlavních lákadel výstavy představuje nově restaurovaný, elektrifikovaný model Šlapanic od Anděloslava Hrabálka. Místní rodák tento model vytvořil v období protektorátu a vzdal jím hold všem občanům Šlapanic, kteří byli za druhé světové války vězněni či popraveni nacisty.

Vedle vizuálních podnětů výstava nabídne i možnost zapojení dalších smyslů. Jedním z prvků jsou haptické mapy, které umožní návštěvníkům vnímat urbanistické rozložení vybraných měst prostřednictvím hmatu. Kromě haptických map si lidé mohou vyzkoušet také tvorbu pocitové mapy, kde pomocí nálepek vyznačí své dojmy z různých částí města.

Více informací

Výstava

Příběhy domů a vil

26. 02. 2025 - 25. 05. 2025

Pbhy dom a vil plakt oez

V zahradní galerii Vily Löw-Beer v Brně nyní můžete navštívit výstavu o stavbách, jejich architektech, obyvatelích a návštěvnících v Luhačovicích. Panelová výstava vznikla v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, nyní se představí brněnskému publiku.

Na výstavě uvidíte také téměř 150 historických pohlednic Luhačovic.


Při procházkách Luhačovicemi se návštěvníci setkávají s lázeňskými stavbami či celými komplexy budov, tvořícími charakteristický kolorit místa, jež jsou dílem významných i méně známých architektů. Výstava se zaměřuje na vykreslení příběhů pozoruhodných luhačovických staveb, nejen po stránce architektonické, ale i z hlediska jejich stavebníků a obyvatel, kteří byli často spolutvůrci architektonické koncepce.

V dějinách staveb se promítly nejen životy jejich obyvatel, ale i návštěvy osobností, trávících zde své lázeňské pobyty. Výstava připomíná i tyto významné aktéry veřejného a kulturního života a odraz jejich působení v atmosféře místa.

Na dvaceti panelech se seznámíte s jednadvaceti luhačovickými stavbami, Pražskou a Bílou čtvrtí a domy na ulici Dr. Veselého. Mezi jmény architektů se objeví i zvučná jména jako Jan Kotěra (Vila Astoria), Dušan Jurkovič (vily Chaloupka, Valaška a Vlastimila) nebo Bohuslav Fuchs.

Ve výstavních prostorách můžete vyplnit soutěžní kvíz a vyhrát volné vstupenky a publikace z Muzea Brněnska a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

V rámci doprovodného programu k výstavě proběhne několik přednášek. Na pokladně Vily Löw-Beer v Brně bude po celou dobu konání výstavy k zakoupení publikace Příběhy domů a vil.

Výstava je přístupná od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Vstup zdarma. 

 Pbhy dom a vil plakt 1

Více informací

Výstava

Slow Art – Dívejte se pomalu

Galerie
05. 03. 2025 - 18. 05. 2025

slow art noviny

Zastavte se u nás, a to doslova! U příležitosti dubnového mezinárodního dne Slow Artu pro vás chystáme "slowartovou výstavu". PRODLUŽUJEME do 18. května.


Mezinárodní projekt Slow Art vychází z toho, že většina z nás není zvyklá trávit před uměleckým dílem vystaveným v muzeu nebo galerii příliš mnoho času. Slow Art vznikl, aby nám dodal odvahu zastavit se o něco déle v naději, že uvidíme víc a poznáme předmět do detailu. Připravili jsme pro vás jedno umělecké dílo z našich sbírek. Budete mít příležitost si ho v klidu a beze spěchu prohlédnout. Nechceme dopředu prozrazovat, o jaký artefakt půjde. Jen naznačíme, že se jedná o hodnotnou barokní sochu, která námětově souvisí s obdobím velikonočních svátků. Také její netradiční instalace v prostoru podněcuje k soustředěnému a na vnitřní pocity zaměřenému vnímání.

 

 

SlowArt pozvanka online

Více informací

Výstava

Homo legens - Člověk čtoucí

10. 04. 2025 - 19. 10. 2025

Návrh bez názvu 16

 

Výstava s podtitulem „Knihy a jejich čtenáři v proměnách staletí“ nabídne pohled na proměny čtenářství od středověku po současnost a přiblíží jeho vliv na dějiny knižní kultury. Exponáty ze sbírkových knižních fondů Muzea Brněnska a knihovny Benediktinského opatství Rajhrad doplní rukopisy a tisky z Moravské zemské knihovny v Brně, které odrážejí posun od výjimečnosti knih přes jejich postupné přibývání až k novodobé záplavě knižní produkce.

 


Vybrané knihy reprezentují dobově typickou podobu knižních forem a vypovídají o způsobu, jakým byly čteny či kdo byli jejich čtenáři. Výstava dokumentuje, jak se předpokládaný způsob a účel používání knih odrazil v proměnách jejich materiálu, velikosti či výzdoby, a čím v novější době přispěly pohledy moderní typografie a knižní grafiky.

Návštěvníci mohou sledovat také stopy, které v průběhu staletí zanechaly v knihách generace čtenářů, ať už se jedná o marginální poznámky, kresbičky, památeční předměty či sušené květiny.

Výstavu doplní cyklus přednášek z oblasti dějin čtení a knižní kultury. Pro děti i dospělé je připravena tematická herna, ve které se návštěvníci mohou dotknout tématu čtenářství prostřednictvím hravých úkolů.

 

 

instagram 1

 

 

 

Více informací

Výstava

Christian Macketanz

15. 04. 2025 - 22. 06. 2025

 web_pozvánka_3.jpg

Srdečně vás zveme na novou výstavu obrazů, které jsou umístěny ve schodišťové hale vily. Christian Macketanz je významný současný německý malíř působící v Drážďanech, který se již dvě desetiletí pravidelně vrací na Moravu. Výběr děl prezentovaný ve Vile Löw-Beer představuje méně známou, ale o to působivější část jeho tvorby – obrazy krajiny a přírodních motivů. Výstava vytváří zajímavý kontrast k secesní výzdobě interiéru vily. Zatímco dekorativní rostlinné prvky stavby působí stylizovaně a geometricky, Macketanzovy obrazy vynikají bezprostředností, jemným rukopisem a malířskou lehkostí.

 

 

Více informací

Výstava

Jídlo! Interaktivní výstava

výstavní místnosti v patře
29. 04. 2025 - 05. 10. 2025

web jidlo

Interaktivní výstava Jídlo! vás provede evropským stravováním od pravěku po současnost. Přijďte si pohrát.


Vtáhneme vás do dějin evropského stravování od pravěku po současnost. Zjistíte co, jak a proč jedli naši předkové, poznáte vaření v keltském oppidu a římské hodování, prozkoumáte alchymistickou dílnu i klášterní bylinkovou zahradu. Na děti čeká zážitková herna v podobě venkovského statku.

Nezapomínáme ani na školní skupiny. K výstavě nabízíme edukační programy pro mateřské i základní školy. Menší děti provedeme vybranými kapitolami dějin stravování za využití všech smyslů včetně chuti. Děti si s sebou do školky či školy odnesou kuchařku složenou z jejich vlastních originálních receptů. Edukační program pro starší děti má formu šifrovací hry. Provedeme žáky dějinami jídla od dob „malířů“ z Lascaux až po současnost. Program se zaměřuje na podporu skupinové spolupráce a zkvalitnění mezilidských vztahů.

Můžete si s námi také zasoutěžit o vstupenku pro dvě osoby do Muzea Brněnska na rok 2026. Vstupenka opravňuje k jedné návštěvě každé pobočky muzea. A jak se můžete zapojit? Pošlete nám fotku vašeho oblíbeného jídla. Můžete se zaměřit třeba na udržitelnost nebo na to, co vás na jídle baví. Postupně budeme zveřejňovat i různé tematické výzvy. Do soutěže se můžete přihlásit emailem nebo na pokladně muzea. Po skončení výstavy vylosujeme pět výherců. Podrobná pravidla souteže najdete na výstavě Jídlo! a zde [PDF, 265.38 KB].

 

 

jdlo plakt

Více informací

OZNÁMENÍ

Otevírací hodiny

01. 05. 2025 - 08. 05. 2025

web pozvánka 1

Více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru
Památník

Mohyla
míru

více informací
podhoracke muzeum

Podhorácké
muzeum

Klášter Porta coeli
více informací

Muzeum
v Ivančicích

Lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum ve
Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
pamatnik pisemnictvi

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas icom prague 2022 top jizni morava IDS - JMK partner kudy z nudy partner webarchiv

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.

Informace o cookies

Když kliknete na "Přijmout všechny soubory cookie", poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.