Další pozvánky

Pozvánka

Mohyláček vypravuje - edukační program

26. 10. 2021 - 30. 12. 2022

Mohylacek program orez

Edukační program pro mateřské školy a první stupeń základní školy nabízí dobrodružné vyprávění napoleonské pohádky. Zábavnou a hravou formou se děti seznámí s historií bitvy tří císařů.


V rámci programu navštíví nejen naše muzeum, ale také kapli Památníku Mohyla míru. Celým programem provází loutka Mohyláčka.

Kontakt:

Pokud vás tato nabídka osloví, pak neváhejte kontaktovat lektoru Lenku Žaliovou na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. +420 777 342 729

Kdy:

Edkukační program se může vždy po domluvě uskutečnit :

říjen - duben: (út - ne) 9:00 - 16:30

květen - září: (po - ne) 9:00 - 18: 00 

 

 

 

 

Mohylacek program plakat

 

 

Více informací

Výstava

Takový byl Tišnov

11. 12. 2021 - 04. 09. 2022

6516514

Výstava fotografií je prodloužena do 4. září. Najdete ji v nových prostorách v chodbě v 1. patře Podhoráckého muzea.


Takov byl Tinov web

Více informací

Herna

Kašpárkova herna

03. 01. 2022 - 30. 12. 2022

Kasparek herna 2021 oez

Kašpárek a jeho přátelé se těší na malé i velké návštěvníky v interaktivní herně. V pohádkovém světě se setkáte se zábavnými postavičkami a můžete jim pomoci vyřešit mnoho úkolů.


Kasparek herna 2021 page 001

Více informací

Výstava

Záhady? Muzejní kabinet kuriozit

08. 03. 2022 - 02. 10. 2022

Zahady weboez

Interaktivní výstava inspirovaná projektem Isabely Portela v Brazílii pod názvem Do you know? Do you remember? It´ s hot...it´ s cold. Základní koncept tvoří netradiční představení vybraných artefaktů s nejasnou funkcí se zaměřením na aktivizaci návštěvníka v roli badatele. 


Výstava je převzatá z Muzea ve Šlapanicích, kde byla realizována v roce 2021. Budou použity sbírkové předměty vlastní a zapůjčené z Muzea ve Šlapanicích a v Ivančicích.

Zahady web 

Více informací

Výstava

Vyhláška 30. 5. 1945

05. 05. 2022 - 30. 09. 2022

vyhlaska 30 5 1945 rozmer 470x313

Autor výstavy VYHLÁŠKA 30. 5. 1945 Jaroslav Anděl s pomocí specifických výtvarných prostředků upozorňuje na klíčovou roli jazyka při legitimizaci veřejného násilí, a to na příkladu vyhlášky, kterou bylo nařízeno vysídlení německého obyvatelstva z Brna.

 


 vyhlaska 30 5 1945

Více informací

Virtuální výstava

Výšivková tiskátka. (Ne)známý poklad ze Šlapanic

09. 05. 2022 - 21. 09. 2022

Tisktka Vstava ML

Prohlédněte si naši novou virtuální výstavu! Tentokrát představujeme výšivková tiskátka z našich sbírek.


Ve spolupráci s Ústavem archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity jsme připravili novou studentskou virtuální výstavu. Inspiraci našli studenti filozofické fakulty v jedinečném souboru výšivkových tiskátek ze sbírky šlapanického muzea. Tiskátka se používala při vytváření vzorů pro plné i dírkové vyšívání a obzvlášť oblíbená byla na přelomu 19. a 20. století. V muzeu pečujeme o více než čtyři tisíce kusů těchto raznic. Studenti se při přípravě výstavy zaměřili zejména na technologický postup využití tiskátek, ale i na jejich výrobu či ukládání.

Poznat něžnou krásu výšivkových tiskátek můžete na adrese https://exhibition.indihu.cz/view/tiskatka do 21. 9. 2022.

Více informací

Výstava

Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie

10. 05. 2022 - 30. 10. 2022

U 282 lehla v lt 1939 olej na pltn 40 x 50 cm upr II

Přepadla vás někdy před působivou krajinomalbou touha ponořit se do ní a projít se v krajině obrazu, i když je vytvořena jen barvami, světlem a umem malíře? Výstava Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie, připravená ve spolupráci s odborníky z Ústavu geoniky AV ČR a z dalších institucí, v jistém smyslu tuto možnost nabízí.


Nejde ale jen o estetický zážitek z umění. Koncepce projektu je daleko širší a opírá se o poznatky přírodních věd. Snahou je pomocí srovnání zmíněných artefaktů a současného stavu postihnout proměny krajiny během uplynulého století. Jsou pro to využity srovnávací fotografické snímky, historické mapy či literární prameny a hlavně průzkum lokality, který ukazuje, jak se změnilo rostlinstvo, terén i využití krajiny. Takto můžeme "vejít" například do vedut malíře 19. století Františka Richtera, do maleb známých krajinářů Josefa Jambora, Aloise Kalvody, Aloise Lukáška nebo Bobeše Svobody, který maloval mohelenskou hadcovou step. Krajinu Tišnovska pak můžeme prožít a její změny poznat prostřednictvím obrazů zdejších rodáků Zdenky a Emanuela Ranných.

Výstava byla připravena ve spolupráci s institucemi: Ústav geoniky AV ČR, v. v. i.; Mendelova univerzita v Brně, Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.; Technologická agentura ČR.

Vchazeni plakat web

Více informací

Výstava

Vášeň pro krásu - M. Helcelet

11. 05. 2022 - 09. 10. 2022

vasen pro krasu orez

Ve spolupráci se Spolkem sběratelů přátel exlibris se návštěvníkům představí kolekce knižních značek, bibliofilií ze sbírek Památníku písemnictví na Moravě, Muzea v Ivančicích, soukromých sběratelů a dalších uměnovědných institucí. Vše je spjaté s legendárním brněnským sběratelem a objednavatelem grafických miniatur Mojmírem Helceletem.


 Plakát Vášen pro krásu

Více informací

Výstava

Tichá urputnost. Literární a výtvarné stopy staroříšských Florianů

18. 05. 2022 - 09. 10. 2022

floriani 470x313

Literárně-výtvarná výstava Tichá urputnost – Literární a výtvarné stopy staroříšských Florianů se věnuje mnohostrannému uměleckému odkazu staroříšské rodiny Florianů.


 Ve své literární části výstava poskytne souhrnný pohled na vydavatelské dílo Josefa Floriana a prostřednictvím dobových ohlasů a ukázek zprostředkuje ideové pozadí, na jehož podkladě toto dílo vznikalo. Výtvarná část přiblíží umělecké aktivity dětí Josefa Floriana, především grafickou tvorbu Michaela Floriana a Marie Stritzkové, avšak pozornost zaměří i na jejich další sourozence a současníky, kteří byli se staroříšským nakladatelským podnikem spjati. Například na představitele české moderny Josefa Čapka, Vlastislava Hofmana a Jana Konůpka nebo německé expresionisty pobývající ve dvacátých letech přímo ve Staré Říši: Otto Coestera, Williho Wessela či Alberta Schamoniho.

Florianove pozvanka web

Více informací

Výstava

V říši dinosaurů

21. 05. 2022 - 04. 09. 2022

dino web ok

Ponořte se s námi do hlubin pravěku! Nová letní výstava vás zavede do doby před miliony a miliony let, kdy na Zemi žili trilobiti a pralesy z kapradin a plavuní obývali dinosauři.


 Atmosféru fantastické a ohromující přírody zprostředkovávají vědecké umělecké rekonstrukce výtvarníků z Volného sdružení PAS. Pětice výtvarníků, sdružených pod hlavičkou projektu Paleoart –Art and Scince / Paleoart –Umění a věda (PAS) představuje v obrazech odvětví výtvarného umění, úzce spjatého s vědeckým pohledem na historii života na Zemi. Cílem jejich tvorby je popularizovat a zpřístupnit široké veřejnosti výsledky vědecké práce. Dalším úkolem, jejž si výtvarníci v rámci společných akcí Projektu PAS kladou za cíl, je šířit a propagovat dílo Zdeňka Buriana a pokračovat tak v tradici české vědecké paleoilustrace. Autory Projektu PAS jsou Mgr. Ondřej Dostál, Ph.D. a malíř a ilustrátor Petr Modlitba. Zastoupenými členy Projektu PAS jsou výtvarníci Pavel Dvorský, Petr Modlitba, Jiří Svoboda a Jiří Teichmann, kteří se v oboru paleontologických a paleoantropologických rekonstrukcí pohybují již řadu let na té nejvyšší úrovni.

Vedle paleoartu na výstavě najdete i reálné pozůstatky dávnověkého světa v podobě fosílií živočichů (trilobitů nebo amonitů), rostlin (přesliček, kapradin), ale uvidíte dokonce i miliony let starou šišku nebo koprolit. Díky 3D modelům našich fosílií se můžete doslova dotknout pravěkého života a nechat se unést do vzdálené dávno zaniklé doby.

Nejzajímavějším prvkem ve výstavě je bezpochyby 3D rekonstrukce zubu dinosaura, který byl objeven v Brně-Slatině. Přijďte si prohlédnout věrnou repliku jednoho z nejunikátnějších nálezů v České republice a ponořte se s námi do hlubin pravěku!

Více informací

Výstava

Tajemství jeskynních kostí

21. 05. 2022 - 04. 09. 2022

jeskyne web ok

Také výstava Tajemství jeskynních kostí Vás vezme do pravěku a seznámí s vyhynulými zvířaty, jejichž kosti byly nalezeny v jeskyních nedalekého Moravského krasu.


Zvířata vyhledávala jeskyně jako místo úkrytu, jiná se sem dostávala nedobrovolně jako kořist. Mezi nejznámější z nich patří jeskynní medvědi, lvi, hyeny, najdeme tu však i drobné savce. Výstava vypráví rovněž o práci speleopaleontologů, kteří se zkoumání této čtvrtohorní fauny věnují.

Více informací

Kavárna

Letní nabídka kavárny

21. 06. 2022 - 23. 09. 2022

letni kavarna PMM 470x313

Přijďte ochutnat osvěžující letní nabídku naší stylové kavárny v Památníku Mohyla míru.

Letní nabídka je v platnosti
od 21. 6. 2022 do 23. 9. 2022.

Otevírací doba kavárny:
červen - srpen: 9.00 - 18.00 (pondělí až neděle)
září: 9.00 - 16.30 (úterý až neděle)


 Kavárna MM letní nabídka 2022 page 001

Více informací

Výstava

Fotografie Miloše Budíka

24. 06. 2022 - 04. 09. 2022

milos budik vystava fotografii 470x313

Navštivte výstavu fotografií Miloše Budíka v rajhradském Památníku Písemnictví na Moravě.


 Milos Budik Fotografie

Více informací

Akce

Archeologické léto

25. 06. 2022 - 11. 09. 2022

ARUB Archeologicke leto ok

Pojďte s námi na vycházku a navštivte nejzajímavější archeologické lokality v okolí!


Chystáme se na hradiště Réna u Ivančic, na mohylu Žuráň a pro rodiny s dětmi je připravena vycházka do jeskyně Pekárna.

Co lze vyčíst z terénních reliktů středověkých hradišť nebo pravěkých mohylníků? Na všech výpravách Vás budou provázet zkušení archeologové, kteří Vás svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých…

Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti si pro Vás připravily sérii komentovaných prohlídek vybraných archeologických lokalit. Prohlídky budou zajišťovat odborníci, kteří umožní nahlédnout, co obnáší práce archeologa a co se skutečně skrývá v zemi na známých i trochu pozapomenutých lokalitách.

Vybírat z procházek a vytvářet rezervace můžete pod odkazem https://www.arup.cas.cz/archeologicke-leto/.

Těšíme se na Vás!

Více informací

Výstava

Přeměna japonské továrny

28. 06. 2022 - 25. 08. 2022

japan flag 470x313

Přijďte se podívat, jak se dá továrna přestavět na kulturní centrum.

Studie přeměny bývalé přádelny Tomioka Silk Mill v Japonsku k novému účelu je tématem výstavy v galerii Celnice.

Galerie je otevřená denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Vstup je ZDARMA.


 A3 tomioka plakat page 001

Více informací

Letní kino

Promítání letního kina

01. 07. 2022 - 26. 08. 2022

letni kino vila 470X313

Každý pátek po celé léto promítá v zahradě letní kino.

Program na letošní sezónu je tady.

(Milé sousedky a milí sousedé vily Löw-Beer - obyvatelé domů Drobného 12-28 v Brně - mají tradičně vstup na představení ZDARMA.)

 

Více informací

Výstava

Půvab obnoveného

08. 07. 2022 - 02. 10. 2022

puvab obnoveneho 470x313

Jednou z hlavních činností muzea je péče o sbírky a jejich zachování pro budoucí generace. Výstava Půvab obnoveného představuje výběr sbírkových předmětů z ivančického muzea, které prošly v posledních letech restaurátorským zásahem. Doplňují ji také ukázky předmětů ošetřených muzejními či externími konzervátory. Prostřednictvím informačních textů a fotografií se návštěvníci dozvědí, jaký byl stav předmětů před jejich ošetřením a také jaký byl postup restaurátorských či konzervátorských prací. Vystavena jsou zejména výtvarná díla, včetně prací Alfonse Muchy, dále textilie, keramika, archeologické artefakty a další sbírkové předměty. Mezi vystavenými předměty se nacházejí také ty, které muzeum do svých sbírek získalo v nedávné době.
Výstava se koná v Památníku Alfonse Muchy v Ivančicích.


 puvab obnoveneho letak A5 na web

Více informací

Venkovní výstava

Slavnosti slaví 90

22. 07. 2022 - 04. 09. 2022

web

Prohlédněte si venkovní výstavu připravenou k 90. výročí šlapanických slavností.


Naše kurátorky vybraly ty nejzajímavější fotoografie nejen z našich sbírek a připravily výstavu o šlapanických slavnostech známých i neznámých. Kromě fotografií a dobových textů zde najdete i zajímavosti, jako například omluvenku rodáka z účasti na slavnostech, podrobný program z roku 1934 nebo pohled do historického interiéru muzea.

Šlapanické slavnosti letos proběhnou mezi 12. - 14. srpnem a při jejich příležitosti bude vstup do muzea zdarma.

Výstava je připravena ve spolupráci s Městem Šlapanice. 

295375206 576667080531599 3440819500832251026 n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více informací

Výstava

Výstavy o Švédsku

29. 07. 2022 - 30. 08. 2022

svedska vlajka 470x313

Prohlédněte si v zahradě vily výstavy
o Švédsku a česko-švédských vztazích Česká stopa-švédská, UNESCO Švédsko
a Od ucha k uchu.
V Café Löw-Beer je ve stejném termínu
k vidění výstava Genealogie švédských králů.

Výstavy potrvají do do úterý 30. srpna 2022.
Vstup je ZDARMA.

Zahrada je otevřená denně od 10 do 20 hodin.
Kavárnu navštívíte od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.


 pozvanka vystvava švédsko BRNO 001

Více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru
Památník

Mohyla
míru

více informací
podhoracke muzeum

Podhorácké
muzeum

Klášter Porta coeli
více informací

Muzeum
v Ivančicích

Lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum ve
Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
pamatnik pisemnictvi

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas icom prague 2022 top jizni morava IDS - JMK

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.

Informace o cookies

Když kliknete na "Přijmout všechny soubory cookie", poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.