Pozvánka
Mohyláček vypravuje - edukační program
Edukační program pro mateřské školy a první stupeń základní školy nabízí dobrodružné vyprávění napoleonské pohádky. Zábavnou a hravou formou se děti seznámí s historií bitvy tří císařů.
V rámci programu navštíví nejen naše muzeum, ale také kapli Památníku Mohyla míru. Celým programem provází loutka Mohyláčka.
Kontakt:
Pokud vás tato nabídka osloví, pak neváhejte kontaktovat lektoru Lenku Žaliovou na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. +420 777 342 729
Kdy:
Edkukační program se může vždy po domluvě uskutečnit :
říjen - duben: (út - ne) 9:00 - 16:30
květen - září: (po - ne) 9:00 - 18: 00
Výstava
Takový byl Tišnov
Výstava fotografií je prodloužena do 4. září. Najdete ji v nových prostorách v chodbě v 1. patře Podhoráckého muzea.
Herna
Kašpárkova herna
Kašpárek a jeho přátelé se těší na malé i velké návštěvníky v interaktivní herně. V pohádkovém světě se setkáte se zábavnými postavičkami a můžete jim pomoci vyřešit mnoho úkolů.
Výstava
Záhady? Muzejní kabinet kuriozit
Interaktivní výstava inspirovaná projektem Isabely Portela v Brazílii pod názvem Do you know? Do you remember? It´ s hot...it´ s cold. Základní koncept tvoří netradiční představení vybraných artefaktů s nejasnou funkcí se zaměřením na aktivizaci návštěvníka v roli badatele.
Výstava je převzatá z Muzea ve Šlapanicích, kde byla realizována v roce 2021. Budou použity sbírkové předměty vlastní a zapůjčené z Muzea ve Šlapanicích a v Ivančicích.
Výstava
Vyhláška 30. 5. 1945
Autor výstavy VYHLÁŠKA 30. 5. 1945 Jaroslav Anděl s pomocí specifických výtvarných prostředků upozorňuje na klíčovou roli jazyka při legitimizaci veřejného násilí, a to na příkladu vyhlášky, kterou bylo nařízeno vysídlení německého obyvatelstva z Brna.
Virtuální výstava
Výšivková tiskátka. (Ne)známý poklad ze Šlapanic
Prohlédněte si naši novou virtuální výstavu! Tentokrát představujeme výšivková tiskátka z našich sbírek.
Ve spolupráci s Ústavem archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity jsme připravili novou studentskou virtuální výstavu. Inspiraci našli studenti filozofické fakulty v jedinečném souboru výšivkových tiskátek ze sbírky šlapanického muzea. Tiskátka se používala při vytváření vzorů pro plné i dírkové vyšívání a obzvlášť oblíbená byla na přelomu 19. a 20. století. V muzeu pečujeme o více než čtyři tisíce kusů těchto raznic. Studenti se při přípravě výstavy zaměřili zejména na technologický postup využití tiskátek, ale i na jejich výrobu či ukládání.
Poznat něžnou krásu výšivkových tiskátek můžete na adrese https://exhibition.indihu.cz/view/tiskatka do 21. 9. 2022.
Výstava
Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie
Přepadla vás někdy před působivou krajinomalbou touha ponořit se do ní a projít se v krajině obrazu, i když je vytvořena jen barvami, světlem a umem malíře? Výstava Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie, připravená ve spolupráci s odborníky z Ústavu geoniky AV ČR a z dalších institucí, v jistém smyslu tuto možnost nabízí.
Nejde ale jen o estetický zážitek z umění. Koncepce projektu je daleko širší a opírá se o poznatky přírodních věd. Snahou je pomocí srovnání zmíněných artefaktů a současného stavu postihnout proměny krajiny během uplynulého století. Jsou pro to využity srovnávací fotografické snímky, historické mapy či literární prameny a hlavně průzkum lokality, který ukazuje, jak se změnilo rostlinstvo, terén i využití krajiny. Takto můžeme "vejít" například do vedut malíře 19. století Františka Richtera, do maleb známých krajinářů Josefa Jambora, Aloise Kalvody, Aloise Lukáška nebo Bobeše Svobody, který maloval mohelenskou hadcovou step. Krajinu Tišnovska pak můžeme prožít a její změny poznat prostřednictvím obrazů zdejších rodáků Zdenky a Emanuela Ranných.
Výstava byla připravena ve spolupráci s institucemi: Ústav geoniky AV ČR, v. v. i.; Mendelova univerzita v Brně, Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.; Technologická agentura ČR.
Výstava
Vášeň pro krásu - M. Helcelet
Ve spolupráci se Spolkem sběratelů přátel exlibris se návštěvníkům představí kolekce knižních značek, bibliofilií ze sbírek Památníku písemnictví na Moravě, Muzea v Ivančicích, soukromých sběratelů a dalších uměnovědných institucí. Vše je spjaté s legendárním brněnským sběratelem a objednavatelem grafických miniatur Mojmírem Helceletem.
Výstava
Tichá urputnost. Literární a výtvarné stopy staroříšských Florianů
Literárně-výtvarná výstava Tichá urputnost – Literární a výtvarné stopy staroříšských Florianů se věnuje mnohostrannému uměleckému odkazu staroříšské rodiny Florianů.
Ve své literární části výstava poskytne souhrnný pohled na vydavatelské dílo Josefa Floriana a prostřednictvím dobových ohlasů a ukázek zprostředkuje ideové pozadí, na jehož podkladě toto dílo vznikalo. Výtvarná část přiblíží umělecké aktivity dětí Josefa Floriana, především grafickou tvorbu Michaela Floriana a Marie Stritzkové, avšak pozornost zaměří i na jejich další sourozence a současníky, kteří byli se staroříšským nakladatelským podnikem spjati. Například na představitele české moderny Josefa Čapka, Vlastislava Hofmana a Jana Konůpka nebo německé expresionisty pobývající ve dvacátých letech přímo ve Staré Říši: Otto Coestera, Williho Wessela či Alberta Schamoniho.
Výstava
V říši dinosaurů
Ponořte se s námi do hlubin pravěku! Nová letní výstava vás zavede do doby před miliony a miliony let, kdy na Zemi žili trilobiti a pralesy z kapradin a plavuní obývali dinosauři.
Atmosféru fantastické a ohromující přírody zprostředkovávají vědecké umělecké rekonstrukce výtvarníků z Volného sdružení PAS. Pětice výtvarníků, sdružených pod hlavičkou projektu Paleoart –Art and Scince / Paleoart –Umění a věda (PAS) představuje v obrazech odvětví výtvarného umění, úzce spjatého s vědeckým pohledem na historii života na Zemi. Cílem jejich tvorby je popularizovat a zpřístupnit široké veřejnosti výsledky vědecké práce. Dalším úkolem, jejž si výtvarníci v rámci společných akcí Projektu PAS kladou za cíl, je šířit a propagovat dílo Zdeňka Buriana a pokračovat tak v tradici české vědecké paleoilustrace. Autory Projektu PAS jsou Mgr. Ondřej Dostál, Ph.D. a malíř a ilustrátor Petr Modlitba. Zastoupenými členy Projektu PAS jsou výtvarníci Pavel Dvorský, Petr Modlitba, Jiří Svoboda a Jiří Teichmann, kteří se v oboru paleontologických a paleoantropologických rekonstrukcí pohybují již řadu let na té nejvyšší úrovni.
Vedle paleoartu na výstavě najdete i reálné pozůstatky dávnověkého světa v podobě fosílií živočichů (trilobitů nebo amonitů), rostlin (přesliček, kapradin), ale uvidíte dokonce i miliony let starou šišku nebo koprolit. Díky 3D modelům našich fosílií se můžete doslova dotknout pravěkého života a nechat se unést do vzdálené dávno zaniklé doby.
Nejzajímavějším prvkem ve výstavě je bezpochyby 3D rekonstrukce zubu dinosaura, který byl objeven v Brně-Slatině. Přijďte si prohlédnout věrnou repliku jednoho z nejunikátnějších nálezů v České republice a ponořte se s námi do hlubin pravěku!
Výstava
Tajemství jeskynních kostí
Také výstava Tajemství jeskynních kostí Vás vezme do pravěku a seznámí s vyhynulými zvířaty, jejichž kosti byly nalezeny v jeskyních nedalekého Moravského krasu.
Zvířata vyhledávala jeskyně jako místo úkrytu, jiná se sem dostávala nedobrovolně jako kořist. Mezi nejznámější z nich patří jeskynní medvědi, lvi, hyeny, najdeme tu však i drobné savce. Výstava vypráví rovněž o práci speleopaleontologů, kteří se zkoumání této čtvrtohorní fauny věnují.
Kavárna
Letní nabídka kavárny
Přijďte ochutnat osvěžující letní nabídku naší stylové kavárny v Památníku Mohyla míru.
Letní nabídka je v platnosti
od 21. 6. 2022 do 23. 9. 2022.
Otevírací doba kavárny:
červen - srpen: 9.00 - 18.00 (pondělí až neděle)
září: 9.00 - 16.30 (úterý až neděle)
Výstava
Fotografie Miloše Budíka
Navštivte výstavu fotografií Miloše Budíka v rajhradském Památníku Písemnictví na Moravě.
Akce
Archeologické léto
Pojďte s námi na vycházku a navštivte nejzajímavější archeologické lokality v okolí!
Chystáme se na hradiště Réna u Ivančic, na mohylu Žuráň a pro rodiny s dětmi je připravena vycházka do jeskyně Pekárna.
Co lze vyčíst z terénních reliktů středověkých hradišť nebo pravěkých mohylníků? Na všech výpravách Vás budou provázet zkušení archeologové, kteří Vás svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých…
Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti si pro Vás připravily sérii komentovaných prohlídek vybraných archeologických lokalit. Prohlídky budou zajišťovat odborníci, kteří umožní nahlédnout, co obnáší práce archeologa a co se skutečně skrývá v zemi na známých i trochu pozapomenutých lokalitách.
Vybírat z procházek a vytvářet rezervace můžete pod odkazem https://www.arup.cas.cz/archeologicke-leto/.
Těšíme se na Vás!
Výstava
Přeměna japonské továrny
Přijďte se podívat, jak se dá továrna přestavět na kulturní centrum.
Studie přeměny bývalé přádelny Tomioka Silk Mill v Japonsku k novému účelu je tématem výstavy v galerii Celnice.
Galerie je otevřená denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
Vstup je ZDARMA.
Letní kino
Promítání letního kina
Každý pátek po celé léto promítá v zahradě letní kino.
Program na letošní sezónu je tady.
(Milé sousedky a milí sousedé vily Löw-Beer - obyvatelé domů Drobného 12-28 v Brně - mají tradičně vstup na představení ZDARMA.)
Výstava
Půvab obnoveného
Jednou z hlavních činností muzea je péče o sbírky a jejich zachování pro budoucí generace. Výstava Půvab obnoveného představuje výběr sbírkových předmětů z ivančického muzea, které prošly v posledních letech restaurátorským zásahem. Doplňují ji také ukázky předmětů ošetřených muzejními či externími konzervátory. Prostřednictvím informačních textů a fotografií se návštěvníci dozvědí, jaký byl stav předmětů před jejich ošetřením a také jaký byl postup restaurátorských či konzervátorských prací. Vystavena jsou zejména výtvarná díla, včetně prací Alfonse Muchy, dále textilie, keramika, archeologické artefakty a další sbírkové předměty. Mezi vystavenými předměty se nacházejí také ty, které muzeum do svých sbírek získalo v nedávné době.
Výstava se koná v Památníku Alfonse Muchy v Ivančicích.
Venkovní výstava
Slavnosti slaví 90
Prohlédněte si venkovní výstavu připravenou k 90. výročí šlapanických slavností.
Naše kurátorky vybraly ty nejzajímavější fotoografie nejen z našich sbírek a připravily výstavu o šlapanických slavnostech známých i neznámých. Kromě fotografií a dobových textů zde najdete i zajímavosti, jako například omluvenku rodáka z účasti na slavnostech, podrobný program z roku 1934 nebo pohled do historického interiéru muzea.
Šlapanické slavnosti letos proběhnou mezi 12. - 14. srpnem a při jejich příležitosti bude vstup do muzea zdarma.
Výstava je připravena ve spolupráci s Městem Šlapanice.
Výstava
Výstavy o Švédsku
Prohlédněte si v zahradě vily výstavy
o Švédsku a česko-švédských vztazích Česká stopa-švédská, UNESCO Švédsko
a Od ucha k uchu.
V Café Löw-Beer je ve stejném termínu
k vidění výstava Genealogie švédských králů.
Výstavy potrvají do do úterý 30. srpna 2022.
Vstup je ZDARMA.
Zahrada je otevřená denně od 10 do 20 hodin.
Kavárnu navštívíte od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.