Výstava
Podivuhodný život sira Dukese
Zažil podivuhodná dobrodružství.
Zvládl několik oborů a uspěl v nich.
Sir Paul Dukes byl špičkový britský špion.
A také úspěšný spisovatel, hudebník, skladatel, propagátor jógy či tanečník.
V roce 1939 pátral v protektorátu po Alfredu Löw-Beerovi.
Neuvěřitelný, ale skutečný život představuje výstava Piruety sira Paula Dukese.
Koledu, kterou sir Dukes napsal, poslouchejte tady.
Na stránku o siru Dukesovi na facebooku se podívejte tady.
OZNÁMENÍ
Máme OTEVŘENO!
Vážené návštěvnice, Vážení návštěvníci,
po nutné uzavírce kvůli rekonstrukci je OPĚT a bez omezení OTEVŘENÁ multimediální expozice i kaple.
Kvůli pokračujícím pracím v areálu zůstává do odvolání UZAVŘENÁ už jen KAVÁRNA!
Přijďte pěšky, přijeďte až k Mohyle autobusem (linka 48) nebo se k nám vydejte autem.
Těšíme se na VÁS kdykoli v otevírací době!
Výstava
Básník obrazu – Max Švabinský a literární inspirace
Max Švabinský je jedním z nejznámějších českých výtvarných umělců. Zanechal za sebou rozsáhlé dílo a zasáhl do různých oblastí vizuálního umění. Projevil se jako virtuózní kreslíř a grafik, vyjadřoval se také malbou, a to v různém měřítku od komorních formátů po monumentální nástěnné malby. Podle jeho návrhů vznikly i vitráže, gobelíny, bankovky či známky.
Švabinského dílo je tématem výstavy Básník obrazu – Max Švabinský a literární inspirace.
Výstava, uspořádaná ke 150. výročí umělcova narození, sleduje linii, která byla ve Švabinského díle přítomná od počátku, ale nebyla tak zjevná jako okouzlení ženskou krásou nebo přírodou. Je to literární inspirace, která se projevuje v celém průběhu jeho tvorby a má různé podoby, od převádění dobových literárních motivů do výtvarného vyjádření, přes portréty básníků
a spisovatelů, až po inspiraci konkrétním literárním dílem nebo tvorbu exlibris.
Kromě portrétů významných osobností, autoportrétů, kreseb a ilustrací, se návštěvníci seznámí s publikacemi, jež Švabinský sám vyzdobil nebo do nich literárně přispěl.
Výstava
Napsala jsem knihu
Prohlédněte si výstavu nazvanou Napsala jsem knihu. Spisovatelky v literárních dějinách Moravy od Marie von Ebner-Eschenbach po Věru Sládkovou.
Výstava představí deset autorek tvořících od poloviny 19. století do začátku 21. století. Nabídne také jejich reflexi procesu psaní a soukromé i společenské podmínky, za nichž texty vznikaly.
Jaké překážky musely překonávat baronka Marie von Ebner-Eschenbach, matka tří dětí Gabriela Preissová či komunistickým režimem odmítaná Věra Sládková, než se jejich knihy dostaly ke čtenářům? Jakým tématům se ve své tvorbě věnovaly? Odpovědi nabídnou deníky, paměti a korespondence spisovatelek, ale také ukázky z jejich tvorby – kanonických děl české literatury i těch méně známých. Součástí expozice budou také osobní předměty spisovatelek, např. psací potřeby, knihy či kabelky, které doplní části dobového oděvu či dekorativní předměty bytového zařízení.
Expozice
Lapidárium Muzea v Ivančicích na zámku v Oslavanech
Expozice umístěná v podzemních prostorách oslavanského zámku představuje soubor kamenných architektonických fragmentů a kamenických prací ze sbírek Muzea v Ivančicích.
Předměty pocházejí z různých časových období od středověku až po 19. století a svým původem se vztahují převážně k Ivančicím a okolí. Velká část kamenných předmětů pochází z 16. století a nese znaky renesančního slohu.
Základ kolekce lapidária byl položen v roce 1903, kdy byla do sbírek ivančického muzea darována středověká kamenná křtitelnice z kostela sv. Petra a Pavla v Řeznovicích, která je dnes jedním z nejzajímavějších exponátů expozice. V průběhu mnoha dalších let postupně do fondu lapidária přibývaly další kamenné artefakty, nejčastěji stavební prvky z historických domů v Ivančicích, které procházely přestavbami nebo byly bourány.
Vedle architektonických fragmentů mohou návštěvníci expozice vidět také náhrobky ivančických měšťanů, památky z místní židovské čtvrti (např. obřadní umyvadla ze synagogy), fragment pranýřového sloupu z ivančického náměstí, ale také další kamenné předměty (hmoždíře, žernovy).
Vystavené exponáty prošly v roce 2017 restaurátorským zásahem. Restaurování kamenných předmětů i vypracování projektu a realizace expozice proběhly s finanční podporou Jihomoravského kraje. Slavnostní otevření expozice proběhlo 25. června 2020.
Zámek Oslavany, Zámecká 1/16, 664 12 Oslavany
Prohlídky
červenec a srpen: út–ne v 11, 13, 15 hodin
květen, červen, září: so, ne a o státních svátcích v 11, 13, 15 hodin
Objednávky skupinových návštěv
tel. 604 108 641, 546 423 283
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Vstupné
VSTUPNÉ | |
Základní vstupné | 30 Kč |
Děti, studenti, senioři | 20 Kč |
ZTP | zdarma |
Výstava
Smrt je jen začátek
Archeologická výstava, jejímž tématem je vnímání smrti a posmrtného života. Prostřednictvím ukázek svatyň, pravěkých hrobů a předmětů pohřební výbavy přibližuje zvyky a rituály v pravěku a v raném středověku. Foto z výstavy najdete ZDE.