Další pozvánky

Aktualita

Dotazník

13. 02. 2024 - 31. 12. 2024

Foto Podhorck muzeum kopie

Milí návštěvníci,

chtěli bychom, abyste si návštěvu našeho muzea užili a cítili se u nás příjemně. Váš názor je pro nás velmi důležitý, a proto jsme připravili krátký dotazník. Budeme rádi, když nám po návštěvě zanecháte zpětnou vazbu.

Více informací

Výstava

Hospoda! Žije?

01. 03. 2024 - 26. 05. 2024

fotoska

Pivo teklo za první republiky proudem, je tomu tak i dnes?


Výstava přibližující návštěvníkovi jedinečnou atmosféru starých hostinců s jejich štamgasty, příběhy a neopakovatelnou historií, zároveň rozkrývající fungování hospodské společnosti v dnešní době na příkladu malého města.

Na výstavě je možné zhlédnout původní vybavení z prvorepublikového hostince U zlatého potoka v Bedřichovicích, množství unikátních exponátů s hospodskou tematikou, pocházející ze sbírky Josefa Kopeckého i Muzea ve Šlapanicích a také dobový výčep ze sbírky soukromého sběratele Jiřího Mikuláška. Prohlédnout si můžete i autentické předměty přímo ze současných šlapanických hospod, které dotvářejí roli a význam hostinských zařízení v sociokulturním prostředí malého města.

Přijďte si k nám zavzpomínat na bývalé provozovny, prohlédnout si historický výčep nebo si zahrát šipky a stolní fotbálek, výstava Hospoda! Žije? pro Vás bude otevřena od 1. 3. 2024 do 26. 5. 2024!

 

Více informací

Výstava

Seznamte se s pohnutými osudy cenností obětí II. světové války

05. 04. 2024 - 31. 05. 2024

galerie celnice ilustracni fotka 470 x 313

Prohlédněte si výstavu Uloupené umění! Jejím tématem jsou umělecké předměty zcizené či zkonfiskované obětem II. světové války. Seznamte se s pozoruhodnými osudy cenností i jejich vlastníků, poznejte poválečné nakládání s uměleckými artefakty.

  • Výstava je přístupná ZDARMA v galerii v zahradě brněnské vily Löw-Beer denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
  • Veřejná vernisáž výstavy se koná v galerii ve čtvrtek 4. dubna 2024 od 17 hodin. Vernisáž je volně přístupná.

Výstavu pořádá Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války ve  spolupráci s Muzeem Brněnska.


 

Fotky z vernisáže výstavy:

 

 Uloupene umeni page 001

 

Více informací

Výstava

Desátá Múza. Renesanční básnířka Westonia

11. 04. 2024 - 13. 10. 2024

Westonie portrét repro kniha 470x313

Navštivte výstavu věnovanou Alžbětě Johanně Westonii (1582–1612),
první spisovatelce v dějinách české literatury.


 

Desátá Múza. Renesanční básnířka Westonia

Od: 11. 4. 2024
Do: 13. 10. 2024

 

Alžběta Johanna Westonia (1582–1612), první spisovatelka v dějinách české literatury, vynikala svým vzděláním i básnickou tvorbou. Současníci ji označovali jako druhou Sapfó či desátou Múzu. Pocházela z Anglie, většinu svého života však strávila v rudolfinské Praze. Jako nevlastní dcera slavného alchymisty Edwarda Kelleyho se stala součástí kulturní elity své doby. Skládala latinské verše – byla první a na dlouhou dobu jedinou básnířkou spjatou s českými zeměmi. Přátelství ji pojilo s řadou dalších věhlasných humanistických tvůrců v Čechách i v Evropě.

Výstava se zaměřuje na výjimečný život básnířky Westonie a prostřednictvím novodobých překladů nabízí pohled do jejího díla. Vystaveny jsou latinské originály sbírek Poëmata (1602) a Parthenicon (1610), přičemž první z nich je u nás dochována pouze ve dvou exemplářích. Druhá se v knihovnách vyskytuje o něco hojněji, vystavovaný kus však pochází z rajhradské benediktinské knihovny a nebyl dosud nikde prezentován.

Pozornost bude zaměřena také na renesanční každodennost a vzdělanost. Nebude chybět ani fenomén alchymistů u rudolfínského dvora, v jehož blízkosti se básnířka pohybovala, a přiblížení osobnosti Edwarda Kelleyho. Návštěvníci mohou zhlédnout řadu unikátních exponátů z muzejních sbírek: renesanční nábytek, skleněné nádoby, vitráže, šperky, mince z doby Rudolfa II., hodiny a hodinky nebo dobovou keramiku. Westoniino dílo bude doplněno originály knih slavných českých či evropských humanistických vzdělanců: Tadeáše Hájka z Hájku, Daniela Adama z Veleslavína, Oswalda Crolla či Daniela Heinsia.

Více informací

Aktualita

Prohlídky kostela Nanebevzetí Panny Marie

22. 04. 2024 - 30. 09. 2024

Foto Podhorck muzeum kopie

Milí návštěvníci, pro váš komfort jsme pro vás připravili přehled obsazenosti prohlídek kostela Nanebevzetí Panny Marie v Předklášteří.


Prohlídky kostela se konají s výkladem průvodce v počtu od dvou osob.

Pro rezervaci prohlídek kostela pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo se s námi spojte telefonicky 731 763 658.

Organizovaným skupinám doporučujeme zajistit si dostatek času před prohlídkou pro nákup vstupenek a ujistit se, že prohlídka může začít včas.

Pro správné zobrazení kalendáře doporučujeme použít prohlížeč Google Chrome.

 

 

Více informací

Akce

Venkovní část výstavy Hospoda! Žije?

22. 04. 2024 - 26. 05. 2024

stažený soubor 3

Udělejte si příjemnou procházku po Šlapanicích a připoměňte si historická místa!


Po Šlapanicích jsme na místech dávných i současných hostinců rozmístili 15 informačních panelů s historickými fotografiemi. Viděli jste je již všechny?

Mapa je k dispozici i ve fyzické podobě na pokladně Muzea ve Šlapanicích.

 

Mapa 2 fin page 0001

 

 

Více informací

Výstava

Příroda objektivem Josefa Ptáčka

30. 04. 2024 - 29. 09. 2024

 BM 18

Výstava představuje průřez volnou fotografickou tvorbou tišnovského rodáka Josefa Ptáčka (1945–2023). Ptáček se zajímal o přírodu, krásu krajiny a krajinného detailu, symboliku i fotografickou metaforu. Uvidíte černobílé analogové, ale i barevné digitální fotografie. Součástí je interaktivní zóna pro děti a dospělé.


Josef Ptáček hledal témata pro svoji volnou fotografickou tvorbu takřka výhradně v přírodě. Nejvíce černobílých analogových snímků pořídil v regionu Tišnovska, ale i na svých fotografických výletech v různých koutech republiky. Zajímala ho symbolika, fotografická metafora i krása krajiny a krajinného detailu. V souvislosti s ekologií a ochranou přírody zachycoval i negativní vliv člověka, smrt v přírodě či přírodní pozoruhodnosti. Vždy se snažil o výtvarně dokonalou fotografii, která v lidech dokáže vyvolat emoce. Věrný svému jménu velmi často fotil ptáky, především dravce.

Za téměř půlstoletí své fotografické tvorby připravil desítky výstav s cílem rozvířit diskusi o ochraně přírody a krajiny. Publikoval knihy s příběhy ze života zvířat a lidí s vlastními fotografiemi: Opeřené lovy (2005), Šupinaté toulky (2005) a Koupání s hrochem (20l0). Jako spoluautor se podílel na knihách

Dravci a sokolnictví v ČSSR (1988), Nevinní jako skřivánci (l996), Kraj plný jasu (l997).

Naše interaktivní výstava představí průřez Ptáčkovým celoživotním dílem. Návštěvníka seznámí i s autorem samotným a může tak být vnímána jako určitá forma pocty jeho práce. K vidění budou snímky pořizované na kinofilm, které si sám vyvolával. Uvidíte ale i barevné digitální fotografie. Projdete si také experimentální částí, která odráží Ptáčkovy surrealistické kolorované fotografie.

Výstava nabídne interaktivní zónu, která přiblíží, jak Josef Ptáček pracoval nebo jak náročné je vyfotit a vybrat ten nejlepší záběr. Interaktivní prvky koncipujeme pro děti i dospělé.

 Foto „© Josef Ptáček, soukromý rodinný archiv.“

pozvanka online 2

 

Více informací

Expozice

Lapidárium Muzea v Ivančicích na zámku v Oslavanech

01. 05. 2024 - 30. 09. 2024

lapidarium Ivancice v Oslavanech ilustracni 1Expozice umístěná v podzemních prostorách oslavanského zámku představuje soubor kamenných architektonických fragmentů a kamenických prací ze sbírek Muzea v Ivančicích.


Předměty pocházejí z různých časových období od středověku až po 19. století a svým původem se vztahují převážně k Ivančicím a okolí. Velká část kamenných předmětů pochází z 16. století a nese znaky renesančního slohu.

Základ kolekce lapidária byl položen v roce 1903, kdy byla do sbírek ivančického muzea darována středověká kamenná křtitelnice z kostela sv. Petra a Pavla v Řeznovicích, která je dnes jedním z nejzajímavějších exponátů expozice. V průběhu mnoha dalších let postupně do fondu lapidária přibývaly další kamenné artefakty, nejčastěji stavební prvky z historických domů v Ivančicích, které procházely přestavbami nebo byly bourány.

Vedle architektonických fragmentů mohou návštěvníci expozice vidět také náhrobky ivančických měšťanů, památky z místní židovské čtvrti (např. obřadní umyvadla ze synagogy), fragment pranýřového sloupu z ivančického náměstí, ale také další kamenné předměty (hmoždíře, žernovy).

Vystavené exponáty prošly v roce 2017 restaurátorským zásahem. Restaurování kamenných předmětů i vypracování projektu a realizace expozice proběhly s finanční podporou Jihomoravského kraje. Slavnostní otevření expozice proběhlo 25. června 2020.

Zámek Oslavany, Zámecká 1/16, 664 12 Oslavany

Prohlídky

červenec a srpen: út–ne v 11, 13, 15 hodin
květen, červen, září: so, ne a o státních svátcích v 11, 13, 15 hodin

Objednávky skupinových návštěv

tel. 604 108 641, 546 423 283
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vstupné

VSTUPNÉ
 Základní vstupné  30 Kč
 Děti, studenti, senioři  20 Kč
 ZTP  zdarma


plakat lapidarium

Více informací

Výstava

Jiří Sobotka: Před bouří se skrýt

15. 05. 2024 - 31. 08. 2024

sobotka vystava ilustracni foto 470x313

Zastavte se na výstavě prací Jiřího Sobotky nazvané Před bouří se skrýt. Brněnský umělec představuje svoji novou tvorbu inspirovanou historickým prostředím vily a dramatickým osudem jejích majitelů na počátku 2. světové války. Výstavu najdete ve schodišťové hale vily, jeden objekt je také na mlatové ploše na zahradě. Zhlédnutí výstavy (části ve vile) je součástí běžné prohlídky, nic navíc se neplatí. Vstup na zahradu je volný.


Podívejte se na fotky z výstavy a z její vernisáže:

Více informací

UDÁLOST

Série přednášek ve vile

16. 05. 2024 - 06. 06. 2024

prednasky ve vile LB ilustracni foto 470x313

Nenechejte si ujít přednášky, které v brněnské vile Löw-Beer připravujeme na květen a červen 2024:

  • čtvrtek 16. 5. v 17.30  - přednáška Dr. Martina Ráji Židovští advokáti na Moravě, zvláště v Brně
    Přednáška přiblíží židovské advokáty jako stav, který proporčně značně převyšoval advokáty jiných vyznání.
  • středa 29. 5.  v 17.30 -  přednáška Mgr. Vojtěcha Řapka Uloupené umění
    Přednášející návštěvníky seznámí s osudy uměleckých děl zabavených za 2. světové války jejich židovským majitelům.
  • čtvrtek 6. 6.  v 17.30 - přednáška Dr. Vojena Drlíka Frence Grubnerová
    Tématem přednášky je životní osud a dílo neprávem zapomenuté brněnské židovské fotografky..

Vstup na všechny 3 přednášky je volný, registrace místa není nutná.

Více informací

OZNÁMENÍ

Máme otevřeno BEZ OMEZENÍ

18. 05. 2024 - 31. 12. 2024

mohyla miru ilustracni foto 470x313

Areál Památníku Mohyla míru je pro návštěvníky otevřený BEZ OMEZENÍ
- včetně expozice a kaple.

Těšíme se na VAŠI návtěvu!

Více informací

Výstava

Poklady sběratelů exlibris

29. 05. 2024 - 29. 05. 2024

old books ilustracni foto 470x313

Potěšte se nápaditostí, uměleckým zpracováním a jinými pozoruhodnostmi exlibris - knižních značek. Nenechejte si ujít výstavu Poklady sběratelů exlibris.


 Poklady sběratelů exlibris

Více informací

Přednáška

Uloupené umění - PŘEDNÁŠKA

29. 05. 2024 -

uloupene umeni ilustracni foto 470x313

Navštivte přednášku Mgr. Vojtěcha Řapka Uloupené umění. Seznamte se s problematikou výzkumu provenience uměleckých děl zkonfiskovaných v období II. světové války a se způsoby zabavování majetku v průběhu okupace.

  • 29/5/2024 od 17:30 ve schodišťové hale vily Löw-Beer v Brně, Drobného 22
  • vstup zdarma + rezervace místa není třeba

Přednáška je součástí doprovodného programu k výstavě Uloupené umění (viz ilustrační foto z výstavní místnosti), která je nyní návštěvníkům k dispozici v galerii v zahradě vily.


Na osudech několika původních vlastníků budou představeny nejen jejich sbírky, válečné a poválečné nakládání s uměleckými artefakty, ale též jednotlivé instituce, které židovský majetek spravovaly a zainteresované osoby. Mgr. Vojtěch Řapek pracuje Centru pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války jako odborný pracovník věnující se období Protektorátu.

Více informací

KOŠT VÍNA

Řízená degustace vín z produkce Vinařství Kolby z Pouzdřan

30. 05. 2024 -

košt vína ve vile LB ilustrační foto

Přijďte ochutnat produkci vinařství Vinařství Kolby z Pouzdřan, které vzniklo v roce 1999
a v současné době zaujímá přední místo
na trhu s vínem v ČR.

  • 30. května 2024 od 18 hodin
  • Café Löw-Beer v zahradě vily na Drobného 22 v Brně
  • vstupné 300 Kč za degustaci nebo 450 Kč za degustaci včetně občerstvení
  • rezervace místa nutná: Soňa Kalousková - 544 544 205, 723 114 672 nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Více informací

Akce

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY výstavy o životě a tvorbě Westonie

05. 06. 2024 - 05. 06. 2024

westonia komentovane prohlídky ilustracni fotka 470x313

Využijte příležitost prohlédnout si výstavu Desátá múza. Renesanční básnířka Westonia s výkladem kurátorek Andrey Procházkové a Miroslavy Šudomové. Zúčastněte se některé z komentovaných prohlídek výstavy.

  • termíny: 5. června + 6. června 18. září 9. října 2024
  • vždy od 15 hodin
  • délka komentované prohlídky: max 60 min

 Komentované prohlídky Westonia

Více informací

Akce

Komentovaná prohlídka a přednáška k výstavě o Westonii

06. 06. 2024 - 06. 06. 2024

westonia ilustracni fotka 470x313

Nenechejte si ujít ve čtvrtek 6. června 2024 komentovanou prohlídku a přednášku k aktuální výstavě o renesanční básnířce Westonii.

  • Od 15 hodin si můžete výstavu projít s při komentované prohlídce společně s jejími spoluautorkami.
  • Od 16 hodin jste zváni na přednášku Jiří Barthold Pontanus s Breitenberka. Portrét humanistického básníka, historika a ochránce Westonie. Přednáší Mgr. Jana Kolářová, Ph.D. z Katedry bohemistiky Univerzity Palackého v Olomouci.

 Westonia 6.6. 2024

Více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
mohyla miru
Památník

Mohyla
míru

více informací
podhoracke muzeum

Podhorácké
muzeum

Klášter Porta coeli
více informací

Muzeum
v Ivančicích

Lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum ve
Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
pamatnik pisemnictvi

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas icom prague 2022 top jizni morava IDS - JMK partner kudy z nudy partner webarchiv

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.

Informace o cookies

Když kliknete na "Přijmout všechny soubory cookie", poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.